شهر ساسکاچوان که در کانادا با مساحت   ۶۵۱٫۹۰۰کیلومترمربع می باشد و پوشیده از دریاچه و جنگل و مزرعه و رود با طبیعتی زیبا است. در غرب آن آلبرتا و شرق آن منیتوبا و در جنوب با آمریکا هم مرز است. جمعیت آن بیش از ۱٫۰۷۹٫۹۵۸نفر است(ششمین استان) که معمولا در قسمت جنوبی تراکم بیشتری از جمعیت وجود دارد. شهر های بزرگ آن: ساسکاتون Saskatoon ، رجینا Regina ، پرینس آلبرت Prince Albert، موس جا Moose Jaw ، یورکتون Yorkton ، سوئیفت کارنت Swift Current ، نورث بتلفورد North Battleford می باشد.

پایتخت آن شهر رجینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است.

شهر ساسکاچوان

اولین بار توسط اروپائیان در سال ۱۹۶۰ بازدید شد، البته ساکنان اولیه آن چندین سال پیش آنجا بودند.در سال ۱۹۰۵ به عنوان یکی از استانهای کانادا انتخاب شد. نام آن هم از رودخانه Saskatchewan River برگرفته شده است.

اقتصاد آن برگرفته شده از کشاورزی، معدن و انرژی است.

جغرافیای شهر ساسکاچوان :

در مرکز کانادا به شکل مستطیل مانندی قراردارد که از شمال تا جنوب کشیده شده است. مرزهای این استان وابسته به پستی و بلندی طبیعت نیست، بلکه خطوط ترسیمی راست است.در جنوب با استان مونتانا و داکوتای شمالی آمریکا هم مرز است.

از نظر طبیعتی به دو بخش تقسیم شده است: بخش شمالی؛ پوشیده از جنگل بجز قسمت دریاچه شنی در شمالغربی به نام Lake Athabasca Sand Dunes (بزرگترین تپه های شنی جهان در قسمت شمالی).بخش جنوبی؛ در بخش جنوبی نیز تپه های شنی به مساحت km2 300 وجود دارد.

آب و هوای ساسکاچوان :

بیشترین مقدار دریافت آفتاب را در بین دیگر استانهای کانادا دارد. تابستانهای گرم دارد(۳۸درجه). البته در قسمتهای شمالی طول دوره تابستان کمتر است. از جنگهای شمالی بادهای گرم به سمت جنوب و آمریکا می وزد.زمستانهای آن ماکزیمم تا -۱۷درجه میرود. بادهای گرمی نیز از غرب می وزد، بارندگی بسیار خوبی نیز در فصول گرم سال دارد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با هیرا